Urząd Miasta Hrubieszów

Klub Literacki Ziemi Hrubieszowskiej i Teatr  

Klub istnieje od 1991 roku. Skupia twórców z Hrubieszowa i z okolic. Należą tu twórcy w różnym wieku ( od 10 – do 84 lat ) i różnej profesji, łączy ich wspólna pasja i wrażliwość na piękno słowa. Członkowie Klubu mają okazję do wspólnych debat, wymiany doświadczeń, poszukiwań twórczych, rozwoju artystycznego i wewnętrznego wzbogacenia. Klub jest otwarty dla wszystkich. Każdy ma możliwość skorzystać z porad merytorycznych, pomocy przy adiustacji tekstu czy skorzystania z podręcznej biblioteczki. Spotkania odbywają się w miłej atmosferze przy kawie czy herbacie. Członkowie Klubu rozwijają i doskonalą swój warsztat twórczy. Zdobywają liczne nagrody w prestiżowych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. W HDK organizowane są dla nich promocje, wieczory autorskie i wspólne czytanie poezji. Klub Literacki stwarza okazję do debiutu; wydaje Tomiki poetyckie, w których prezentowany jest dorobek współczesnych twórców ziemi hrubieszowskiej.

                                                  *     *     *     *     *     *                                                                                

Acrimonium -  istnieje od 1999r. Należą tu młodzi, niepokorni i ambitni ludzie, którzy tworzą własne scenariusze widowisk. Za kanwę inspiracji artystycznych służą teksty różnych twórców na przestrzeni epok, jak i twórczość własna lub członków Klubu Literackiego Ziemi Hrubieszowskiej. Grupa Acrimonium skupia się na sile słowa, ruchu i geście scenicznym. Bardzo oszczędnie posługuje się innymi środkami wyrazu teatralnego jak np. dekoracje czy kostiumy. Tworzy teatr wyobraźni, zaskakuje odbiorcę bezpośrednim udziałem w spektaklu, często prowokuje. Członkowie Grupy zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia w w konkursach recytatorskich na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Pracują jako wolontariusze w czasie wakacji i ferii zimowych, które organizuje HDK. Dali się też poznać najmłodszym mieszkańcom miasta, dla których co roku występują z okazji Św. Mikołaja, Dnia Dziecka w C.H. Max w Hrubieszowie. Grupa Teatralna Acrimonium reprezentowała Hrubieszów i Polskę we Włoszech w 2010 roku ze spektaklem ,, Światło życia ” w czasie Międzynarodowych Spotkań Młodych w Rzymie z okazji beatyfikacji Chiary Luce Badano. W tym roku otrzymała zaproszenie na Węgry ,, Budujemy mosty – Let’s bridże ” Gen fest 2012. Acrimonium współpracuje z Łódzkim Teatrem Chorea i Centrum Teatralnym w Skrzynicach.

 

 

 

 

                    

„Babskie pogaduchy” to propozycja dla pań, które poszukują nowych inspiracji, mają ,, coś”, do powiedzenia, lubią kameralne spotkania. Oprócz typowo babskich tematów, panie mają okazję do wymiany doświadczeń, dzielenia się radami i tworzenia przeróżnych drobiazgów dla siebie i dla domu. W ramach Babskich pogaduch można uzyskać cenne porady prawne, zdobyć przepisy, nauczyć się bibułkarstwa, robótek ręcznych, ikebany, sztuki dekoracji wnętrz. Tematyka zajęć jest szeroka i skierowana do tych kobiet, które w natłoku zajęć wygospodarują dla siebie godzinkę raz na miesiąc. 

SIiMS. Z inicjatywy Marii ( Majki ) Marut zrodziły się w 2011r. Spotkania Intelektualistów i Miłośników Sztuki. Co kwartał w HDK można wziąć udział w dyskusjach na wybrane zagadnienia o charakterze intelektualnym czy filozoficznym. Gośćmi spotkań byli min: profesor Zofia Stępniewska – kierownik katedry KUL, doktor Krystyna Kedebe, ks. Wojciech Zasada, Robert Harpeniuk, Jagoda Zygmunt i Natasza z Białorusi, Teresa Twardosz. W czasie spotkań prezentowane są też utwory literackie, malarstwo współczesne, utwory muzyczne i etiudy teatralne. SIiMS – to wciąż otwarta propozycja dla tych, którzy lubią polemiki i kochają ,, drążyć temat”. 

 Instruktor:  Maria Marut

 


 Plenery malarskie

Plenery malarskie organizowane przez Hrubiszowski Dom Kultury skupiają twórców, animatorów kultury i miłośników sztuki w grodzie nad Huczwą. Plenery nawiązują do początków idei integracji środowisk twórczych z regionu Lubelszczyzny. To niepowtarzalna szansa na wymianę doświadczeń, dzielenie się tajnikami warsztatu z kolegami plastykami i odbiorcami sztuki współczesnej. Plenery są także okazją do realizacji pasji utrwalania przemijającego piękna dawnej architektury,dziewiczej przyrody,portretowania ludzi i ulotnych chwil..

Prace powstałe w czasie Plenerów malarskich prezentowane są w ,,Jesieni Plastycznej "gdzie mają szansę ubiegania się o miano ,,NAJCIEKAWSZEJ PRACY ROKU" - głównej nagrody Burmistrza Miasta Hrubieszowa. 

           

  

Jesień plastyczna

Coroczna konfrontacja prac z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby, rysunku i tkaniny artystycznej. Jesienna ekspozycja umożliwia debiut wystawienniczy, ocenę prac przez komisję artystyczną i publiczność, integruje twórców z różnych środowisk. Jest prezentacja różnych form i technik plastycznych. Każda praca ubiega się o miano ,, NAJCIEKAWSZEJ PRACY ROKU ”

       

 

Jarmarki  hrubieszowskie                     

- targi sztuki ludowej, rzemiosła artystycznego, kolekcjonerstwa i pamiątkarstwa.....

KIERMASZE PISANEK I PALM


Targi sztuki ludowej opartej na tradycjach regionalnych.....

 

   

Instruktor: Andrzej Marut
 

 

 


Klub ZŁOTEGO WIEKU                                       

                                Motto: „Jedynym lekarstwem na samotność jest drugi człowiek”.


W 1989 roku w Hrubieszowskim Domu Kultury powstał Klub Seniora pod nazwą „Złoty Wiek”.
Dyrektorem Domu Kultury był długoletni pracownik Pan Alfred Przybysz. Pionierkami Klubu „Złotego Wieku” były nieżyjące już Elżbieta Szawarska i Wanda Nieczyporowska. Obecnie Dyrektorem jest Pani Emilia Feliksiak.
Opiekunką i kierowniczką Klubu była przez wiele lat Pani Gabriela Miech.
W zarządzie Klubu są: przewodnicząca, skarbnik, sekretarz-kronikarz i gospodyni spotkań w każdy poniedziałek. Ta ostatnia pełni swoją funkcję od 22 lat.
Obecnie jesteśmy pod opieką instruktorów HDK: Pani Ewy Watras i Pana Jerzego Wróblewskiego. Spotkania odbywają się przy herbacie i kawie. Uczymy się „Wierszy”, przekazujemy sobie wspomnienia, wymieniamy doświadczenia, organizujemy wspólne wigilie, imieniny i wieczorki taneczne, prowadzone są odczyty i prelekcje fachowców. Ale przede wszystkim uczymy się piosenek i pieśni pod kierunkiem muzyka i autora tekstów Pana Jerzego Wróblewskiego.
Występujemy na Przeglądach i Festiwalach Seniorów w Dęblinie, Górecku Kościelnym, Uchaniach i Werbkowicach. Bierzemy udział w skeczach i kabarecie. Nierzadko zdobywamy nagrody, wyróżnienia, gratulacje i dyplomy. I tak mijają kolejne lata spotkań i śpiewu, pożegnań, czasem łez. Lata nowych przyjaźni a nawet miłości. Jedni odchodzą żegnani żalem, inni przychodzą witani z radością. Każdy mijający rok nigdy nie wróci. Trwała jest tylko tęsknota za osobami, z którymi chciałoby się dzielić radości i smutki. Nieubłagany jest - Czas –, który mija coraz szybciej, czasem nawet zabija. My w Klubie jesteśmy świadomi przemijania. W tym przemijaniu staramy się żyć odważnie i w przyjaźni. Zanim znajdziemy się po drugiej stronie cienia. Są wartości, które staramy się utrzymać wokół siebie, dla siebie i dla innych. Tym dla ludzi jest uśmiech, czym słońce dla kwiatów, więc uśmiechajmy się w czasie deszczu i mrozu. Uśmiechamy się do pustego domu, do chleba na stole, do błękitnych marzeń i słodkich łez.

Napisała: Irmina Gaczyńska Sekretarz i Kronikarz. 

Wierszyk – rymowana - Satyra

Idzie sobie babcia,laską nogi wspiera
Smutno samej w domu,samotność doskwiera …
Przyjdź babciu do Klubu, zapomnisz o starości
W Klubie wszyscy młodzi i pełni radości!
Zapomnisz, o lasce, postawisz ją w kącie
Pofarbujesz włosy, zaśpiewasz o Wiośnie…
Zatańczysz z przytupem, będziesz znowu młoda
W Klubie jest wesoło szkoda Cię babuniu …
Każdego dnia szkoda!


10.08.2010r.

   


 

 

Jesienny Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów

Adresowany jest do seniorów działających w klubach seniorów, domach i klubach kultury, domach pomocy społecznej – zarówno skupionych w zespołach artystycznych jak i wykonawców indywidualnych pragnących zaprezentować swoją pracę artystyczną. Organizowany w HDK Przegląd ma charakter międzypowiatowy, swoim zasięgiem obejmuje powiaty: Biłgoraj, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, oraz Zamość.

Instruktor: ................Grupa Teatralna dla dorosłych

Powstała jesienią 2010roku. Jest propozycją dla osób dorosłych, które na stałe mieszkają w Hrubieszowie lub okolicy. Jest możliwością twórczą dla tych, którzy jeszcze nie spełnili swoich marzeń o scenie, którzy nie wiedzą, co zrobić ze swoim czasem i chcą poznać ukryte swoje możliwości. Nadal czekamy na chętnych i odważnych.

SPOTKANIA .............

Instruktor:  

                                     *     *     *     *     *     *

Teatralna grupa „Integracyjna 8+SIEDEM”

Powstała w 2007roku. Spotykają się tu ludzie, którzy zmagają się z różnymi kłopotami zdrowotnymi, a przy tym są pełni twórczego zapału, radości i pomysłów. Realizacje sceniczne powstają również przy pomocy wolontariuszy, którzy są tutaj niezbędną częścią – stąd w nazwie dwie cyfry. Grupa dotychczas zrealizowała jeden duży spektakl „U KRÓLA TEODORA W HERBATKOWIE” i kilka montaży poetyckich okolicznościowych, przeważnie bazujących na tekstach ks. Jana Twardowskiego. Aktualnie praca trwa nad realizacją drugiej części spektaklu o królu Teodorze. Scenariusze powstają z pomysłów uczestników, a w całości komponuje instruktor.

SPOTKANIA – .........

Instruktor:   ........

 

 

 

Tkactwo dla dorosłych

Pomysł zajęć tkackich dla dorosłych zrodził się na warsztatach tkackich w 2008r. Aktualnie jest to grupa kilkuosobowa. Uczestnicy uczą się podstawowych technik tkactwa ludowego i artystycznego.

SPOTKANIA        

Instruktor: ............

  


Teatr piosenki MŁYN

Powstał w 2007 roku z inicjatywy poety i barda hrubieszowskiego – Adama Szabata, który zaprosił do współpracy ANDRZEJA PAKUŁĘ (znakomite teksty, muzyka, śpiew oraz grafika), MACIEJA ŁYKO (teksty, muzyka, śpiew), TOMASZA BRUDNOWSKIEGO (aranżacje muzyczne, śpiew),  .......... (reżyseria i sprawy organizacyjne ze strony HDK).

Grupa założycielska postawiła sobie zadania:
- promocja dobrej piosenki w treści i formie;
- promocja twórców naszego regionu (autorów tekstów, muzyki i aranżacji);
- promocja osobowości scenicznych.

Zrealizowane spektakle m.in.:
1. „MIŁOŚĆ POMIĘDZY WIERSZAMI”
3. „WIANAMI”
4. „PAMIĘTNIK Z MIASTECZKA H”
5. „MŁYN Z KONOPĄ”

 

  

http://mlyn.lubiehrubie.pl/

 


 

Klub KOLEKCJONERÓW

W dniu 18 kwietnia 2010r. zostało powołane przy HDK Koło Kolekcjonerów.

Ma ono na celu:

- Propagowanie kolekcjonerstwa i zbieractwa w regionie Hrubieszowszczyzny.

- Kultywowanie idei kolekcjonerstwa wśród dzieci i młodzieży oraz społeczeństwa regionu.

- Organizację pokazów i wystaw oraz spotkań wymiennych.

- Propagowanie dorobku historyczno-kulturowego regionu hrubieszowskiego poprzez publikacje i spotkania z ludźmi kultury i nauki.

 

Ponad 20-osobowe Koło Kolekcjonerów reprezentuje zarząd w składzie:

przewodniczący - Jan Kalisz

z-ca przewodniczącego – Karol Bałszan

sekretarz – Maurycy Mikita

 

Kolekcjonowanie pozwala poszerzać swoją wiedzę i uczy cierpliwości.

Spotykają się tutaj ludzie z pasją kolekcjonerską różnego rodzaju, gdzie można pooglądać, wymienić lub kupić eksponaty ze swoich zbiorów. 

 

Szczególnie zachęcamy i zapraszamy młodzież, oraz wszystkich, którzy interesują sie tą tematyką na spotkania w każdą 3-cią niedzielę miesiąca od godz. 10.00 w holu HDK.

 

 

Instruktor: Joanna Błaszczak